“Герой поневолі”, один з трьох найуспішніших українських коміксів за версією Друг Читача, – це історія про звичайну людину, яка занурюється у вихор подій, від якого намагалася бути якомога далі.

“Як так? – запитає хтось. – Це ж комікс? А де супергерої? Де суперлиходії? Де суперзагроза і суперздібності? Може, тут якась помилка і комікс насправді зветься “Супергейрой поневолі?” А Бетмен там є?”

Ні, Бетмена не має, як не має і інших атрибутів коміксів про супергероїв, на які зазвичай чекають від графічної історії. Це, ясна річ, вплив таких гігантів комікс-індустрії, як Marvel і DC, які до того ж своїми кіновсесвітами та серіалами сформували у публіки певне уявлення, що і як має бути у коміксі.

І, насправді, це дуже добре, що один з найкращих українських коміксів не дотримується модних супергеройських тенденцій і не засновується на козацькій міфології та легендаріумі, а зосереджує увагу на звичайній людині. Я не бачу нічого поганого в супергероїці як жанрі, і не вважаю, що у нас забагато коміксів про козаків (навіть навпаки, їх, насправді, мало, особливо якісних), але для розвитку і популяризації українського коміксу графічні романи на кшталт “Герой поневолі” важливіші – бо його, наприклад, я можу порадити тим, хто зовсім не знайомий з культурою коміксів і не розбирається у термінах “стріп”, “сінгл”, “онгоінг” тощо (до речі, ось непогана стаття для початківців). Взагалі, “Герой поневолі” можна порекомендувати і як цікаву історичну оповідь. У ньому не тільки шикарна візуальна складова, але і добре пророблений сюжет, а саме цікавий сторітелінг найчастіше є запорукою гарного коміксу.

Герой Поневолі

Сюжет

Хвиля революції охопила Європу у 1848 році, народи Франції, Італії та Німеччини боролися за демократичні права і свободи громадян. Революція спалахнула і в найбільших містах Австрійської імперії, яку населяли багато різноманітних народів, і з часом боротьба за соціально-економічні зміни доповнювалася національно-культурним пробудженням.

В основі “Героя поневолі” – однойменна повість Івана Франка про буреломні події у Львові під час європейських революцій середини ХІХ століття, відомих як “Весна Народів”. І треба зауважити, що літературний бекграунд добре відчутний, що йде коміксу лише на користь. Але художня основа добре перероблена і пристосована під оповідальні можливості графічної історії. Як чесно попереджають автори у передмові, оригінальний текст поданий не в повному обсязі, і завдяки цьому читання коміксу не перетворюється у читання повісті. А ті, хто побажає, при нагоді можуть ознайомитися з першоджерелом.

Історія досить проста: соціально-культурні перетворення розхитують Австрійську імперію, люди вимагають вільностей, політичне напруження росте і все більше людей втягуються в боротьбу. У Львові до того ж наростають суперечності між українською та польською громадами. Але є люди, які не бажають змін і намагаються триматися подалі від агітаторів та збіговищ. Однак зміни, яких вони уникають, усе одно їх зачеплять. Степан Калинович, головний герой, як раз із таких людей.

Герой Поневолі

Історія розвивається повільно, не поспішаючи, від загальних сцен, у яких розповідається про Австрійську імперію і Весну Народів, через детальні описи Львову та його жителів до основних подій. Комусь, хто звик до динамічних історій з супергеройських коміксів, це може не сподобатися, але, на мою думку, автори у найкращий спосіб розкрили контекст історії та її основні рушії.

І хоча робота над першим томом “Героя поневолі” тривала близько 3 років (не хвилюйтеся, автори активно працюють над другими томом!), і розпочалася вона у 2012 році, основні мотиви історії (політичні, історичні, культурі) постають як дуже актуальні. Думаю, багато хто побачить паралелі між подіями, що розгортаються у першій частині “Героя”, і реальною історією України останніх двох років. І тема “маленької людини”, яка є центральним персонажем, насправді залишається злободенною для сьогодення. Це люди, яким важко прийняти зміни, які їх бояться, для яких зміни це не сповіщення про щось нове, а знищення звичного укладу життя, мало не знищення цього життя – і цих людей, насправді, досить багато.

Персонажі

Бухгалтер Степан Калинович, на відміну від героїв двох інших найуспішніших українських коміксів, не має надприродних здібностей козаків-характерників (“Даогопак”) і не є козацькою версією Шерлока Холмса (“Максим Оса”).

Він проста маленька людина, яка живе, працює і не бажає, щоб щось змінювалося у навколишньому ординарному світоустрої. Його не вкусить радіоактивний павук; він не попаде в печеру стародавнього мага, який визнає його гідним чарівницької спадщини; мандрівник з майбутнього не подарує йому дивовижних технологій; Конвергенція Світів не відправить його у новий світ, щоб здійснилося давнє Пророцтво. Він звичайна людина зі звичайними бажаннями у незвичайній ситуації – і тим цікавіше спостерігати за ним, бо, ясна річ, кожен з нас так чи інакше є звичайною людиною.

Герой Поневолі

Психологічний стан Степана, його почуття у критичній ситуації, поведінка під час небезпеки – усе це зображено просто чудово. У першому томі нам поки що не показали переродження персонажа, його “долю поневолі”, однак самий персонаж представлений на тверду п’ятірку. Його позицію “моя хата з краю” можна осудити, а можна і зрозуміти, він, взагалі, непогана, навіть добра людина, яка нікому не бажає зла. Але важко сховатися від вітру перемін, коли ти в епіцентрі урагану. І тут вже треба приймати рішення, які будуть визначати не тільки дії тут і зараз, але і подальше життя.

Герой Поневолі

Крім Степана Калиновича, ще одним з головних героїв є сам Львів та його жителі. Художник Міхай Тимошенко намагався максимально передати історичну достовірність, для чого працював з картами, картинами та гравюрами, на яких зображений Львів, прискіпливо ставлячись до деталей та фактажу.

Співавтор роману Кирило Горішний за фахом історик, і він працював над історичним матеріалом для коміксу та адаптацією вихідного тексту, щоб наблизити Лемберг ХІХ століття до сучасного читача.

Ну і ще один персонаж яскраво, хоч і недовго представлений в історії – Йосиф Валігурський, старий ветеран, колишній вояк наполеонівського війська, українець і прихильник польського світу незалежної великої Польщі. Найкраще його характер зображає ось цей малюнок.

Взагалі, поляки у романі представлені дещо шаржовано у порівнянні з українцями, а я взагалі не прихильник, коли антагоністи або опоненти героїв зображуються поголовно як позбавлені певної гідності – або з ірраціональною поведінкою, або з певними карикатурними рисами у зовнішньому вигляді, або як зарозумілі шовіністи. Коли персонаж, який певним чином протистоїть герою, не виглядає як пафосний клоун, то і протистояння з ним важливіше, і перемога цінніше. Проте, треба зауважити, що історія у коміксі не про це, це лише фон, на якому розгортаються основні події, але якщо автори коли-небудь прочитають цей відгук, то, сподіваюсь, вони приймуть цю невеличку претензію до уваги.

Стилістика

Малюнок – це просто щось. Якісний? Офігезний? Захопливий? Так, так і так. Кожну сторінку хочеться просто сидіти і розглядати, не звертаючи увагу на текст. Чудова чорно-біла графіка з виписаними до дрібниць деталями, живі образи, які завдяки розташуванню фреймів роблять малюнок майже живим – при читанні я аж бачив, як починають рухатися персонажі, як Степан проживає свій день, як починаються заворушення.

Іноді мені спадало на думку, що я немов дивлюся мультфільм з субтитрами. Насправді, з цього коміксу вийшла б чудова анімаційна історія. Ну, принаймні, мені так здається. А ось фільм – ні, фільм не зможе передати усю графічну шикарність цього роману.

Я рекомендую “Герой поневолі. Том І” і тим, хто майже нічого не знає про комікси, і шанувальникам графічних історій. Мені (а я прочитав багато коміксів та манґи, і в першу чергу фантастичних, супергеройських та сьонен) “Герой” дуже сподобався, і тому раджу його усім.

Герой Поневолі

Першоджерело – UAGeek. Публікується за погодженням з автором.