Щоб почати формувати будь-яку колекцію, треба розібратись, що саме ти збираєшся колекціонувати.  Проте, коли новачок перший раз потрапляє у комікс-шоп, він стикається з  шаленою кількістю нових термінів. Людина, яка ніколи не мала справи з цими друкованими виданнями, може просто впасти в ступор. Щоб знайти тлумачення багатьох термінів,  треба багато часу витратити на пошуки на закордонних ресурсах, бо, звісно, на вітчизняних знайти щось дуже проблематично. Добре, коли під рукою можна знайти консультанта, який може вправно все пояснити. Проте, не у всіх містах є крамниці з коміксами. А витрачати свій найдорогоцінніший час на пошуки в Інтернеті не всі хочуть та можуть. Тому, аби трохи допомогти, я вирішив скласти міні-гайд по форматам друкованих видань.  Почну з самих давніх і маленьких, закінчу найбільш великими і солідними.

! Деякі видання не друкуються українською або російською мовами, переважну кількість з них доведеться замовляти з-за кордону. Тому варто заздалегідь продумати організацію купівлі і доставки, а краще домовитись з кимось про колективне замовлення, задля здешевлення усього процесу !

Стріп (англ. Strip) – коротка історія, зазвичай описує кумедні випадки і діалоги, складається з кількох панелей. Переважно стріпи видавали на сторінках газет, сьогодні ж цей формат є дуже популярним у Інтернеті. Найбільш популярні персонажі – Гарфілд (англ. Garfield), Кельвін та Гоббс (англ. Сalvin and Hobbes), Снупі та Чарлі Браун (англ. Peanuts) і багато інших.

Фахівці вважають стріпи найпершим форматом коміксу – деякі з них друкувались ще наприкінці  XIX сторіччя, проте дехто схиляється до думки, що вони з’явилися значно раніше – ще у середньовіччі  і коротко описували історії з Біблії. Такий формат був зручним для малограмотної знаті.

Спеціально для прихильників і фанатів деякі стріпи видаються у колекціонних виданнях. В Україні можна знайти російськомовні видання ”Кальвіна та Гоббса” Б.Вотерсона, ”Снуппі та Чарлі Брауна” Ч.М.Шульца, а у 2016 році з’явилось україномовне видання ”Це серйозно” С.Андерсен.

Сингл (англ. Single) – формат видання, який скоріш за все асоціюється у більшості з самим друкованим коміксом. Сингл нагадує звичайний журнал об’ємом приблизно 30 сторінок 17х26 сантиметрів. Виходить періодично – раз у тиждень, два, місяць і т.д. Враховуючи назву, можна зрозуміти, що це одиночний випуск, тому аби дізнатися продовження історії, треба чекати до виходу нового номера. Коштує дуже дешево – зазвичай приблизно 2 доллара, тому цей формат користується популярністю у звичайних читачів. Для колекціонерів же не є дуже привабливим варіантом, адже його просто неможливо гарно поставити на полицю. Винятком слугують дуже рідкісні та раритетні випуски.

Американська компанія CGC займається оцінкою якості рідкісних екземплярів. Градація оцінок йде від 0,5 до 10 балів. Такі комікси герметично запаковують у спеціальні прозорі пластмасові упаковки і виставляються на аукціони. Ці  випуски зазвичай коштують величезних грошей – наприклад  Action comics #1 1938 року з оцінкою 9,0 був проданий у 2014 за рекордні 3,2 мільйони доларів.

ТПБ (англ. Trade Paper Back(скорочено TBP, рідше TB)) – збірка декількох синглів у книжному форматі. Розмір сторінок у різних видань може бути різним, але у випадку з ”Великою двійкою (Marvel та DC)” він становить 17х26 см. Зазвичай охоплює одну сюжетну арку або глобальну подію. За рахунок м’якої обкладинки коштує дешевше видань з твердою палітуркою. Охоплює приблизно 4-7 випусків, тому об’єм варіюється між 120 та 200 сторінками.

На відміну від синглу має корінець, тому його можна ставити на полицю, а враховуючи привабливу вартість ТПБ стає найзбалансованішим рішенням для колекціонерів з невеликим бюджетом. До того ж,  у кінці знаходяться додаткові матеріали – альтернативні обкладинки, невикористані матеріали, ескізи і т.д.

Варто враховувати, що після читання комікс швидко може втратити товарний вигляд, а при повторному читанні легко можна позбутися деяких сторінок. Тому охайність точно не завадить.

Хардкавер (англ. Hardcover(скорочено НС)) – видання з твердою обкладинкою. Найкраща пропозиція для колекціонування. Найповніше, найякісніше, найдорожче видання. Зазвичай у хардкавер форматі друкують повний ран¹ або онгоінг²  певних персонажів, глобальні  івенти (події), графічні новели (романи). Оскільки ці видання друкуються переважно для колекціонерів, тому часто можна зустріти книги з суперобкладинкою, яка значно додає цінності екземпляру. Також ці видання багаті на додаткові матеріали. Окрім звичних альтернативних обкладинок можна зустріти оригінальні сценарії з примітками автора, покадрові процеси створення малюнка для цього видання і навіть музикальних композицій, які надихали художника.

Стандартний розмір 17х26 зберігається не завжди, існують спеціальні видання збільшеного формату, тому краще перед придбанням уважно передивитись характеристики видання, щоб ви могли спокійно готувати місце на своїй полиці.

З форматом хардкавер ми начебто розібрались, проте деякі видавництва вигадали додаткові терміни для позначення певних збірок коміксів цього формату. І, звісно, для справжнього колекціонера це має величезне значення.

Marvel Мастерворк та DC Аркайвс (англ. Masterwork та Archives відповідно) – спеціальні видання, які друкують репринти коміксів золотого, срібного та бронзового віків³. Враховуючи їх солідний вік усі випуски перефарбовані та відреставровані.

Також існує лінійка Шовкейс презент (англ.Showcase present) від видавництва DC. Єдина відмінність від лінійки аркайвс – чорно-білі варіанти коміксів срібного віку. Якщо ви є фанатом старих коміксів, а витрачати шалені гроші на оригінали ви не згодні, то це найкращий варіант для вас.

Омнібус (англ. Omnibus) – колекційна серія книг видавництва Marvel. Зазвичай вміщує у себе ран, або повний  онгоінг (тоді можливе ділення на декілька томів), глобальну подію, інколи видання Marvel Masterwork друкуються під маркою Omnibus. Омнібус величезна за обсягом книга – до 1000 сторінок, тобто приблизно 30 випусків. Формат сторінки 19х28 сантиметрів.

Абсолют (англ.Absolute edition) – спеціальне видання DC. Формат сторінок 33х22 сантиметра. Особливо привабливим для колекціонера це видання робить сліпкейс – спеціальна картонний чохол  для зберігання книги. Також під маркою Абсолют комікси може видавати видавництво Vertigo, що є дочірньою компанією DC.

Оверсайз(англ. Oversize) – звичайний хардкавер збільшеного формату 19х28 сантиметрів – такий самий, як в омнібуса.

Делюкс (англ.Deluxe) – оверсайз хардкавер комікси від видавництв  DC (Vertigo) та Image.

Можливо це не ідеальна стаття: багато чого могло сюди не потрапити, деінде можуть бути незначні помилки у визначенні, щось може бути пояснено не досить розлого. Але я сподіваюсь з її допомогою ви зробите перші кроки у колекціонуванні таких чудових речей, як комікси.


 

1- Ран(англ. Run) – історія одного або більше персонажів, яку пише один автор.

2 – У коміксах, термін “онгоінг”(англ. Ongoing) використовується як протилежний до обмеженої серії (англ. Limited series)(серія яка заплановано завершиться після певної кількості видань) та ван-шоту (англ. One shot) (комікс з окремою самостійною історією).

3 – Історія коміксів налічує декілька періодів:

  • Золотий вік – поява перших супергероїв. Початок золотого віку пов’язують з першим випуском Action comics. Завершився після ІІ світової війни, наприкінці 40-х років, коли супергерої перестали бути потрібними.
  • Срібний вік пов’язують з появою Флеша у першому випуску Showcase #4, у 1956 році. Період тривав до 70-х років, коли комікси почали бути серйознішими – розпочався Бронзовий вік.
  • Окрему подію, з якою пов’язують початок бронзового віку виокремити важко. Більшість людей схиляються до думки, що він почався після загибелі Гвен Стейсі у випуску The Amazing Spider-Man #121, 1973 року.
  • З 1985 року і по сьогодні триває сучасний вік коміксів.

Автор огляду Микита Меличенко. Публікується за погодженням з автором.